Skip to content

Ostabilt sommarväder får Jönköpingsborna att boka resor till solen

Den minst sagt varierande väderleken och trevande inledningen på årets sommar får många Jönköpingsbor att nu vända blicken mot sydliga breddgrader. 6 av 10 charterresor från Jönköping Airport med Ving är redan sålda och inför hösten har antalet inbokade resenärer ökat med hela 36 procent jämfört med samma tid i fjol.

– Det finns en tydlig korrelation mellan lågtrycken som tyvärr avlöser varandra här hemma i Svedala i sommar och det högtryck som vi upplever i efterfrågan på resor till Medelhavet just nu. Och Jönköpingsborna skiljer sig knappast från snittet. Det är inte minst tydligt när vi ser bokningstaken inför höstens resor där vi har en markant uppgång jämfört med i fjol, säger Claes Pellvik, kommunikationschef Ving.

Under försommaren flög Ving glada semesterfirare från Jönköping till populära Mallorca och framåt sensommaren i augusti fram till mitten av september återupptas chartertrafiken, då till Rhodos. I oktober erbjuder Ving även två eftertraktade avgångar till Cypern, som är en nyhet från Jönköping i år.

– Det är tydligt att Cypern har blivit en riktig favorit bland Jönköpingsborna. Den första avgången är redan fullbokad. Så vill man försäkra sig om en plats i höst gäller det att inte vänta för länge. Detsamma gäller våra avgångar till Rhodos i augusti, säger Claes Pellvik, kommunikationschef Ving.

Nästa sommars resor redan bokningsbara

Trots att årets sommar långt ifrån är över har Ving redan släppt upp nästa sommars resor till försäljning. Årets nyhet Cypern blev direkt en succé och kommer därför att även finnas i utbudet 2026. Från Jönköping Airport kommer Ving även att erbjuda avgångar till Mallorca på våren och till Rhodos under sensommaren. I oktober erbjuds även två avgångar till Cypern. Samtliga avgångar sker med Vings eget flygbolag Sunclass Airlines.

– Som vi ser är det ett stort intresse för att resa smidigt till sol och värme från Jönköping. Därför är vi väldigt glada för att Ving fortsätter satsa på vår region och att våra resenärer redan nu kan säkra de bästa platserna till nästa sommarsäsong. Vings varumärke står sig oerhört starkt i vår region så det här är ett mycket positivt besked för väldigt många, säger Henrik Älverdal, Kommersiell chef Jönköping Airport.

Fler nyheter hittar du i vårt Nyhetsrum.