Gå till innehåll

flyBMI i konkurs

Flygbolaget flyBMI har ansökt om konkurs. Samtliga flyg med flyBMI till och från Frankfurt ställs in från och med 2019-02-16.


Uppdatering: 2019-02-25

VIKTIG INFORMATION TILL DIG SOM BOKAT BILJETT TILL, ELLER VIA FRANKFURT

  1. Har du bokat biljett med flyBMI? Alla flyg fr.o.m. måndag eftermiddag 18 februari är inställda. Flygbolaget har gått i konkurs. Kontakta ditt försäkringsbolag eller kreditkortsföretag för eventuella ersättningar.

  2. Har du bokat biljett via en resebyrå eller ett annat flygbolag t.ex Lufthansa? Ta kontakt med dem, så kan de hjälpa dig med ev. ombokning/ersättningar. Telefonnummer till Lufthansas kundcenter: 0770-111 010.

  3. Om du har en reseförsäkring kan du kontakta ditt försäkringsbolag för att undersöka om det finns berättigande till ersättning där.

  4. Om ovan alternativ inte är möjliga kan du göra anspråk till flygbolaget. Gör det genom att skicka mail till följande e-postadress: BMR@bdo.co.uk

För mer information: flybmi.com